Liderze!, czy jesteś samotny

Przypadkiem złowiłem w sieci interesujący artykuł o samotności liderów autorstwa Adama Wytza. Wyniki ciekawe. Konkluzje dość zaskakujące. Refleksje niejednoznaczne.

Pomyślałem, szanuję badania, jednak zanim wyrobię sobie pogląd, a tym bardziej napiszę komentarz, to zapytam o samotność polskich menedżerów.

Tak też zrobiłem. Na dwóch kolejnych zajęciach MBA zadałem studentom pytanie: Czy jako liderzy odczuwacie samotność? Większość odpowiedziała, że „czasami” lub „często” czują się osamotnieni w pracy.

Zapytałem „jakiego typu samotność odczuwacie?” -  otrzymałem różne odpowiedzi: osamotnienie w decyzjach, osamotnienie w zmartwieniach, samotność będąca wynikiem rywalizacji w zespole zarządzającym, osamotnienie w relacjach ze swoimi przełożonymi, pozostawienie samemu sobie. W większości uznali, że samotność jest wpisana w rolę menedżera w organizacji.

Kilkudziesięciu menedżerów i ich odpowiedzi na tak zadane pytanie, to nie jest prawdziwe badanie. Wiem.

Dlatego wracam do wspomnianego wcześniej, zaskakującego dla mnie artykułu, szczególnie w kontekście uzyskanych przeze mnie odpowiedzi.

Autorzy (Adam Waytz i inni) na podstawie swoich analiz stwierdzają, że im wyżej znajdujesz się w hierarchii organizacyjnej, tym mniejsze będziesz odczuwać osamotnienie. Dlaczego? Badacze twierdzą, że większa władza daje większe możliwości kreowania swojego środowiska, zawodowych sieci społecznych. Pozycja nie tylko sprzyja, ale i wymusza tworzenie nowych więzi, a przez to również wzmacnia określone umiejętności społeczne. To sprzyja również poczuciu bycia częścią sieci i zmniejsza poczucie osamotnienia.

Oczywiście pojawia się pytania, na ile te sieci społeczne są realnie wspierające, szczere, dające poczucie przynależności? To już inny temat.

W zeszłym tygodniu pojawiło się w amerykańskich mediach jeszcze jedno badanie o samotności w pracy. Firma Cigna analizowała poczucie osamotnienia wśród przedstawicieli różnych pokoleń. Dane firmy Cigna „mówią”, że im młodszy pracownik, tym wyższy poziom osamotnienia. Samotność w pracy odczuwa 80% przedstawicieli Pokolenia Z (20-kilkulatków) w USA. Dotyczy ona również prawie 70% Millenialsów oraz 64 % przedstawicieli Pokolenia X. Wydaje się, że  potwierdza to wyniki badania Waytza o hierarchii i samotności. Pracownik młodszy zazwyczaj znajduje się niżej w strukturach wpływu i władzy. Być może z czasem,        u pracowników z Pokolenia Z, wraz z awansem, zmniejszy się poczucie osamotnienia?

 

Czy studenci MBA są tu wyjątkiem? W większości są to młodzi menedżerowie – może więc wraz z dalszym awansem ich poczucie samotności spadnie?  Warto to zbadać!

 

Niezależnie od zbadanych różnic pomiędzy pracownikami poziom poczucia samotności w pracy (w badaniach w USA) jest wysoki. Samotność stanowi społecznie istotny problem w Europie i Stanach Zjednoczonych. Reakcją na zjawisko samotności było m.in.  powstanie w 2018 w Wielkiej Brytanii Ministerstwa do spraw samotności. Bezpieczne, pełne zaufania więzi to podstawa szczęśliwego życia, wie o tym większość z nas. Po prostu. A o te relacje, jak pokazuje część badań, coraz trudniej.

Wracając do menedżerów, to dla nich, jeden z brytyjskich portali przygotował kilka podpowiedzi co do radzenia sobie z izolacją i osamotnieniem w pracy. (https://www.managers.org.uk/insights/news/2019/september/dealing-with-isolation-as-a-manager). Czy są rozsądne? Sprawdźcie sami. Oto one:

 

  1. Znajdź grupę wsparcia, sieć społeczną menedżerów, z którymi będziesz mógł dzielić się swoimi troskami
  2. Poszukaj mentora, który pomoże zrozumieć i znaleźć rozwiązania na Twoje zmartwienia związane z samotnością
  3. Pamiętaj, że w swojej samotności nie jesteś sam. Jeśli potrzeba przynależności jest dla Ciebie tak bardzo istotna, dbaj o nią i szukaj sposobów wzmacniania ( łatwo powiedzieć :) )

 

Podoba mi się zwłaszcza ta ostatnia. Choć jest nieco smutna.

Życzę miłego dnia i biorę się za poważniejsze badanie samotności wśród polskich menedżerów. Chętnych do udziału w badaniach zapraszam:).Będziemy razem.

 

 

 

 

https://insight.kellogg.northwestern.edu/article/is-it-really-lonely-at-the-top

https://www.wsj.com/articles/younger-workers-feel-lonely-at-the-office-survey-11579777200

zdjęcie:street-lonely-toy-teddy-bear-outdoors-handwriting-977287-pxhere.com.